روز سرنوشت‌ساز

روز سرنوشت‌ساز

سرمقاله

روزنامهٔ رسالت | ۱۳۶۸/۸/۱۰
بسمه تعالی
در تاریخ ملت‌ها، روزهای سرنوشت‌سازی یافت می‌شود که نقش مؤثری در نهضت و انقلاب آن‌ها داشته است. این روزها به نسبت اثرش در نزد اقوام، یا ملت‌ها، مورد تجلیل قرار گرفته و می‌گیرد. و قرآن کریم نیز روزهای مؤثر در سرنوشت موحّدین عالم را به‌عنوان «ایام‌الله» مورد اعتنای خاص قرار داده است. در سورهٔ مبارکهٔ ابراهیم آیهٔ ۵، چنین آمده است: «وَلَقَدْ أَرْسَلْنَا مُوسَىٰ بِآیَاتِنَا أَنْ أَخْرِجْ قَوْمَکَ مِنَ الظُّلُمَاتِ إِلَى النُّورِ وَذَکِّرْهُمْ بِأَیَّامِ اللَّهِ إِنَّ فِی ذَٰلِکَ لآیَاتٍ لِکُلِّ صَبَّارٍ شَکُورٍ». و در تذکّری که حضرت موسی(ع) در آیهٔ بعد به بنی‌اسرائیل داده است، نعمت خدا در مبارزه با فرعون و فرعونیّت را متذکّر شده و آن را آزمایش بزرگ پروردگار به‌حساب آورده است.
بی‌شک ۱۳ آبان یکی از روزهای خدایی کم‌نظیر و شاید بی‌نظیر برای ملت مسلمان ایران، بلکه امّت اسلام می‌باشد، زیرا در چنین روزی وقایعی تحقق پذیرفته که هر کدام نقطهٔ عطفی در تاریخ مبارزات امّت اسلام است.
اینک مروری به سه واقعهٔ برجستهٔ آن روز خواهیم داشت:
واقعهٔ اول) ۱۳ آبان ۱۳۴۳: حضرت امام(ره)، به دستور مزدوران آمریکا از ایران به ترکیه تبعید شدند.
واقعهٔ دوم) ۱۳ آبان ۱۳۵۷: به تأسی از روحانیت مبارز و مدرسین حوزه‌های علمیه و اساتید و دانشگاهیان و اصناف، کارمندان و کارگران اعتصابی، دانش‌آموزان به دانشگاه سرازیر شدند که طاغوت آمریکایی سراسیمه به آن‌ها و مردم، حمله کرد و زمین دانشگاه و اطراف آن، از خون آن عزیزان گلگون شد.
واقعهٔ سوم) ۱۳ آبان ۱۳۵۸: ساختمان سفارت شیطان بزرگ، مرکز جاسوسی علیه انقلاب اسلامی، فتح شد. این ساختمان مرکز توطئه‌ها و خیانت‌ها علیه اسلام و مسلمین بود. دو خاطره، امام و عمدهٔ مسئولین نظام را آزرده می‌ساخت، لذا دانشجویان مسلمان پیرو خط امام، به‌عنوان سَمبل [نماد] خشم مقدس، امّت امام بر لانهٔ جاسوسی هجوم بردند و به تعبیر امام فقیدمان، «انقلاب دومی، مهم‌تر از انقلاب اول» را شکل دادند.
بدین مناسبت نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی این روز را به‌عنوان «روز مبارزه با استکبار»، در تاریخ ملت ثبت کردند و به این یوم‌الله برای همیشه زنده‌ماندن، شکل قانونی دادند.
از آنجا که هر سه واقعه در مبارزه با استکبار جهانی به‌خصوص هیئت حاکمهٔ طغیانگر و سلطه‌طلب آمریکا اتفاق افتاده، هر ساله باید این یوم‌الله رونق و جلایی بیش‌تر پیدا کند و ان‌شاءالله امسال از سال‌های گذشته درخشان‌تر برگزار خواهد شد. البته باید توجه داشت که اگر چنین تَذکاری از یوم‌الله وقتی مؤثرتر و راه‌گشاتر خواهد بود که همه در چارچوب خط مبارک امام(ره) و هماهنگ با آهنگ ارائه‌شده از جانب مقام معظم رهبری، حرکت کنیم و از تندروی و کندروی پرهیز نموده و یکپارچه، بزرگداشت این یوم‌الله کم‌نظیر را وسیلهٔ اخطار جدّی به مستکبران عالم سازیم، به‌ویژه که امسال اولین سال، بعد از رحلت امام(ره) و نخستین دورهٔ رهبری جدید است و دولت آمریکا نیز رنگ تازه‌ای از نیرنگ‌های خویش را در عرصهٔ جهان به معرض نمایش گذاشته و هجمهٔ تازه‌ای علیه انسانیت آغاز کرده و برای اثبات اینکه یکّه‌تاز میدان قُلدری در جهان است، مرزها و قوانین و حاکمیت ملت‌ها را مورد تاخت و تاز قرار داده و با جعل مقررات فرعونی، دست جنایتکار پلیس «اف‌بی‌آی» را در جنایات جهانی باز گذارده، تا در معیت سازمان مخوف «سیا»، خیانت‌ها را با جنایت‌ها کامل کنند.
ناگفته پیداست که حرکت دَدمنشانهٔ جدید شیطان بزرگ در شرایط خاصی که در بلوک شرق ایجاد شده، ادعایی فرعونی جلوه می‌کند و این مطلب را می‌رساند که اینان می‌خواهند به جهانیان شعار فرعون را تکرار کنند که می‌گفت: «أناَ رَبُّکُمْ الأعْلی». بر همین اساس، امسال هرچه این یوم‌الله با شکوه‌تر برگزار شود و صدای رسای ملت ما بر ضدّ استکبار جهانی و بر ضدّ این مدعی تازهٔ ربوبیت رساتر شود، ملل عالم احساس وظیفهٔ بیش‌تری خواهند کرد و حرکت جدید ننگ‌آمیز هیئت حاکمهٔ منفور آمریکا، بیش از پیش با نفرت عمومی جهانی روبه‌رو خواهد شد.
اقدام شایستهٔ نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی در تقدیم طرح دوفوریتی مقابله به مثل با جنایات احتمالی هیئت حاکمهٔ آمریکا، شایستهٔ تقدیر عمومی است و ان‌شاءالله تبلیغ درست چنین اقدام انسانی که در واقع دفاع مقدس از انسانیت در برابر ددمنشی‌ها و سبعیت سلطه‌طلبان است، در جهان آثار جدّی خواهد داشت.
ادامه دارد…

نظرتان را بنویسید

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید

فهرست مطالب